Inspiration

Ružová nežnosť v štyridsiatich piatich mililitroch

Mnohí z vás ho už poznajú, dokonalosť, nežnosť a luxusný pocit z červených lupeňov ruží zapracovaných do telového masla...

Ružové lupene sú šetrne pestované na Slovensku. Nie sú chemicky ošetrované ani postrekované. Keď sú v najkrajšom kvete, dochádza k ich zberu. Po zbere sú vyčistené a spracované šetrným hĺbkovým vymrazovaním, lyofilizáciou.

Lyofilizácia je proces hlbokého vymrazovania, pri teplote -70° C. V prvej fáze dochádza k vymrazeniu biologického materiálu. V druhom kroku k sublimácií. Ide o zmenu skupenstva z tuhej látky na plyn. Celý systém pracuje pod tlakom 50 až 100 Pa, kedy je voda odparená z kondenzačnej komory. V poslednom kroku dochádza k finálnemu sušeniu, kedy je z biologického materiálu odstránená všetka voda a on tak získava požadovanú krehkosť. Takto spracované lupene červených ruží sa zomelú na prach a použijú do masla. Sušenie mrazom je proces, kedy si rastlinný materiál zachováva najviac biologicky aktívnych látok, farbu a časť vonnej kompozície. Nedochádza k ich degradácií ako pri sušení teplom.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *